Wstecz Blog
24.02.2019 Małgorzata Dądela

Kompleksowe działania marketingowe czyli marketing 360°

B2B mdmarketing marketing reklama biznes 360degreemarketing marketing360 strategia komunikacja firma

Marketing 360° (z ang. 360 Degree Marketing) to najprościej mówiąc zintegrowane działania mające na celu promocję firmy.

Dzisiaj, aby pomiędzy naszym produktem/usługą a konsumentem nawiązała się „chemia”, należy działać przede wszystkim wielokanałowo i opracować zintegrowaną strategię. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy stosować wszystkie dostępne na rynku narzędzia. W komunikacji 360 najistotniejsze jest planowanie i przekazywanie spójnej wiadomości w różnych kanałach komunikacji. Czynnikiem decydującym o wyborze owych kanałów jest sam konsument, jego zachowanie, potrzeby i lifestyle.

Marketing 360 to w pierwszej kolejności kompleksowe pojmowanie marki, rozpoznanie celów i misji, a następnie dokładne określenie grupy docelowej i dobór odpowiednich narzędzi. Dzielimy je najczęściej na te działające w sieci czyli content jakościowy, social media, PR/eventy, SEM/SEO oraz tradycyjne formy marketingu.

Marketing 360 to strategia „dużo, ale nie wszystko”.

Odpowiednio zbudowana strategia marketingowa pozwala stworzyć sprawnie działającą maszynę, której wszystkie „trybiki” będą się wzajemnie uzupełniać. Istotą jest inteligentny dobór kanałów oraz efektywne wykorzystanie ich potencjału. Niezbędna do tego jest przede wszystkim fachowa wiedza i doświadczenie.

Świadomość posiadanych możliwości i wykorzystanie ich we właściwy sposób może w znacznym stopniu przełożyć się na działania firmy i pozytywnie wpłynąć na jej wizerunek wśród potencjalnych klientów.

 

Inteligentny …

W Marketingu 360 wszystko zaczyna się od końca. Aby jakiekolwiek działania miały sens, należy wyznaczyć jeden, konkretny cel. Zysk, udział w rynku, wielkość sprzedaży, kreacja produktu lub usługi. Określenie celu ma kluczowe znaczenie dla powodzenia całej strategii i chociaż wydaje się to logiczne, firmy często zaniedbują ten aspekt przy prowadzeniu działań marketingowych, tworząc chaotyczną, niespójną komunikację.

W drugiej kolejności niezbędne jest wybranie grupy docelowej. Z pozoru może wydawać się to proste. Określamy demografię, zainteresowania – podstawowe informacje o potencjalnych klientach. Marketingu 360 idzie o krok dalej. Wnikliwe obserwuje codzienne życie osób, do których kierowana jest komunikacja. Jakie mają nawyki, w jakich branżach pracują, jak spędzają czas wolny, jakimi środkami komunikacji się poruszają itd. Im dokładniejsze informacje, tym większa efektywność działań marketingowych. W Marketingu 360 chodzi o inteligentne dotarcie do klienta, nie nachalną reklamę, której wszyscy mamy już dosyć. Przekaz kierowany jest do osób, które chcą/potrzebują danego produktu czy usługi. To jest ta kluczowa różnica.

Dopiero na trzecim etapie planowania jakichkolwiek działań, dochodzimy do wyboru narzędzi. Ze wszystkich dostępnych na rynku wybieramy tylko te, które najlepiej pozwolą dotrzeć do klienta. Czy lokalna kancelaria adwokacka wymaga kosztownej, ogólnopolskiej kampanii na FB? Niekoniecznie. Lepiej zainwestować w lokalne media i skierować działania w celu kreowaniu określonego wizerunku. Narzędzia trzeba wybierać mądrze i świadomie. Jedno ma wspierać drugie, ostatecznie prowadząc do osiągnięcia głównego celu.

 

Marketing 360 – marketing przyszłości

Rzadko spotyka się firmy, które dysponują nieograniczonym budżetem marketingowym (jeśli w ogóle?!), koncepcja Marketingu 360 daje szansę na otrzymanie nowej jakości usług w tym zakresie. Przemyślanej, kompleksowej strategii, spójnej komunikacji, kierowania środków dokładnie w te miejsca, które mają najwyższą szansę powodzenia. Nie ma tu miejsca na przypadkowość. I może warto już teraz wdrożyć ideologię Marketingu 360 w swojej firmie, zamiast inwestować w działania, których wyjściowa szansa powodzenia wynosi jedynie 50%.

Wstecz
global map

KONTAKT

Zapraszamy
do współpracy!

biuro@mdmarketing.pl | +48 666 088 044

MDmarketing Sp. z o.o. Sp. k.
ul. Filomatów 4 lok. 18
42-217 Częstochowa

NIP: 5732884633
REGON 367717274
KRS 0000685668

Back top